Kliknij, aby wejść do sklepu Cena: 126zł+VAT
BUHAJ Z POLSKIEJ HODOWLI SPARTANIN ET
Indeks gPF 161 | PL005473584552

Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej

W dniach 29-30 sierpnia odbywała się impreza plenerowa, która na stałe wpisała się już do kalendarza hodowców bydła simentalskiego.

W dniach 29-30 sierpnia odbywała się impreza plenerowa, która na stałe wpisała się już do kalendarza hodowców bydła simentalskiego. Stałymi punktami wystawy są: Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego oraz Regionalny Czempionat Konia Huculskiego. Zgodnie z tradycją to wspaniałe plenerowe przedsięwzięcie odbywa się w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia, w bardzo malowniczym miejscu na piętrowo położonych przestrzennych terenach zielonych nad Wisłokiem, pod strzelistymi graniami skał, z widokiem na urokliwy wodospad – a wszystko otoczone bajecznymi Beskidami.

Rudawka Rymanowska położona jest w południowo-wschodniej Polsce w Beskidzie Niskim niedaleko Bieszczad. W tym regionie skupione jest centrum hodowli rasy simentalskiej o ponad 50-letniej tradycji. Do niedawna rasa simentalska uważana była za rasę niezbyt szlachetną i kojarzona raczej z mięsnym kierunkiem użytkowania, jednak dzięki swoim atutom, konsekwentnej pracy hodowlanej i promocji zaczęła wychodzić z cienia ras typowo mlecznych. Wystawa w Rudawce potwierdza tezę, że rasa simentalska jest rasą nowoczesną o mocno zaznaczonych walorach zarówno mlecznych jak i mięsnych podkreślającymi jej dwukierunkowy charakter. Krowy są harmonijnie zbudowane, odznaczają się dużą żywotnością, cechami funkcjonalnymi warunkującymi ich długowieczność, dużym potencjałem zarówno do produkcji mleka jak i mięsa, cechują się również zdolnością do adaptacji w różnych warunkach środowiskowych. Niewątpliwie o zmianie spojrzenia na tą rasę świadczy duża ilość nowo powstałych zróżnicowanych obór na terenach, gdzie do tej pory dominowało bydło holsztyńsko-fryzyjskie. Ogromnym atutem tej rasy – zresztą jako jedynej – jest możliwość chowu na otwartych przestrzeniach pastwisk.

Kluczowym punktem programu była wycena bydła, gdzie w poszczególnych kategoriach czempiony otrzymali:

GR WIĘĆŁAW JANUSZ z KLUCZEWA za jałówkę WAIKIKI – kategoria jałowice młodsze urodzone do 28.05.2014

SK PĘPOWO SP Z O.O. za jałówkę OTELLO – kategoria jałowice młodsze urodzone do 31.08.2014

GR WIĘCŁAW ZENON z Arcelina za jałówkę FULLA – kategoria jałowice starsze urodzone do 28.02.2014

GR MARZEC WITOLD z Pobiedna za jałówkę SABA – kategoria jałowice starsze urodzone do 28.10.2013

SK PĘPOWO SP Z O.O. za krowę CINDY – kategoria krowy w I laktacji

ZDIZ PIB ODRRZECHOWA SP Z O.O. za krowę CZARKA 4B/1 – kategoria krowy w II laktacji

GR SILECKA HALINA z Nadolan za krowę LENKA – kategoria krowy III – V laktacji 

GR ŻARÓW KRYSTYNA z Bandrowa Narodowego za krowę BRYDZIA – kategoria seniorki ( laktacja VI i starsze)

Komisja w składzie: Marian Stachyra – sędzia główny i Roman Januszewski – asystent sędziego orzekła, iż SUPERCZEMPIONEM XI Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego została krowa LENKA hodowli Pani Haliny Soleckiej z Nadolan wśród krów, natomiast jałowica WALILI hodowli Pana Janusza Więcława z Kluczewa wśród jałowic.

Wystawa bydła simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej odbyła się już po raz 11. Kolejny raz udział wzięli przedstawiciele SHIUZ Bydgoszcz: Adam Budzyński, Dyrektor Oddziału w Zamościu, Joanna Budzyńska, Ewelina Udziela, Józef Liga, Marek Marć i Marek Silarski. W czasie wystawy namiot SHIUZ Bydgoszcz cieszył się licznymi odwiedzinami zarówno hodowców którzy już z Nami współpracują jak i tych, którzy rozważają taką opcję czy to na drodze przeszkolenia (kursy inseminacyjne), a następnie inseminacji we własnym gospodarstwie, czy też zainteresowania ze strony dotychczas współpracujących z firmami konkurencyjnymi – co poczytujemy sobie za niemały plus.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy hodowcom za odwiedziny naszego stoiska i zainteresowanie naszą ofertą. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów.

Opr. Marek Silarski

Scroll to top
1