Jak co roku w końcu sierpnia pałuccy rolnicy mieli swoje święto: XIX Pałuckie Targi Rolne wraz z XIII Pałucką Wystawą Zwierząt Hodowlanych
Jak co roku w końcu sierpnia pałuccy rolnicy mieli swoje święto. Tegoroczne XIX Pałuckie Targi Rolne wraz z XIII Pałucką Wystawą Zwierząt Hodowlanych odbyły się w dniach 22 i 23 sierpnia i po raz kolejny okazały się rekordowe z wielu względów. Zgłosiło się ponad trzystu wystawców, a zwiedzających było ponad dwadzieścia tysięcy. Po raz kolejny padł rekord zarówno w ilości wystawianych maszyn jak i powierzchni stoisk pod nie zajmowanych. Również największą w historii okazała się wystawa drobnego inwentarza. Zgłosiło się tu 87 wystawców i zaprezentowali oni ponad 2 tys. zwierząt – ponad 1 tys. drobiu, ok. 300 królików, 400 ptaków egzotycznych, gołębie, szynszyle i inne zwierzęta. Zwiedzający byli pod ogromnym wrażeniem bogactwa ras wystawianych gatunków. Hodowcy tych zwierząt otrzymywali naprawdę zasłużone wyróżnienia i gratulacje nie tylko od organizatorów, ale i po prostu od będących pod wielkim wrażeniem zwiedzających.
Kolejny powód do dumy organizatorów to fakt, że na wystawę zgłoszono więcej sztuk trzody chlewnej niż na Targi Rolne w Minikowie – uważane za niedościgniony wzór. Pałuczanie pokazali, że w dziedzinie hodowli trzody chlewnej są faktycznymi potentatami, co spowodowało ściągnięcie na Targi praktycznie wszystkich liczących się hodowli zarodowych z naszego i ościennych województw. Z racji tak wysokiej rangi wystawy w tej dziedzinie na czele komisji sędziowskiej stanął prof. dr hab. Wojciech Kapelański, prorektor na UTP w Bydgoszczy, światowy autorytet w dziedzinie hodowli trzody chlewnej. Za Superczempiona Wystawy uznano knurka rasy pbz wyhodowanego przez Pana Mieczysława Gołasia z Kijewa. Czempionaty przyznano kategoriach:
Knurki:
wbp – Robert Boniecki, Małszyce
pietrain – Marek Grężlikowski, Dobrzejewice
mieszańce – Agro-Wronie sp. z o.o. Wronie
Loszki:
wbp – Andrzej Januszewski, Gościeradz
pbz – Mieczysław Gołaś, Kijewo
mieszańce – Józef Waźbiński, Żnin
Spośród wystawianych sztuk bydła tytuł Superchampiona Wystawy zdobyła krowa w I-szej laktacji hodowli Pana Grzegorza Ciszaka z Mamlicza. Vice-czempionat w grupie krów zdobyła sztuka z hodowli Pana Macieja Maciejewskiego z Dąbrówki Barcińskiej. W grupie jałowic do 16 mies. Czempionat zdobyła sztuka Pana Macieja Maciejewskiego z Dąbrówki Barcińskiej, a Viceczempionat zdobyła sztuka Pana Marka Sobocińskiego z Wójcina. W grupie jałowic pow. 16 mies. Czempionem została jałówka Pana Macieja Maciejewskiego, natomiast Viceczempionem została sztuka Pana Grzegorza Ciszaka.
Jak podkreślał prof. Wojciech Kapelański, choć wokół nas widać kryzys w rolnictwie, to hodowla zwierząt jest tą wyjątkową dziedziną, której ten kryzys nie dotknął, a świadczą o tym choćby ta żnińska czy inne wystawy. I jest to powód, by mieć nadzieję, że gdy sytuacja się zmieni, to polska hodowla zwierząt będzie gotowa z powodzeniem konkurować z najlepszymi i pretendować do grupy najlepszych w Europie i świecie.
Hodowcom szczerze gratulujemy naprawdę wspaniałych sztuk, które z powodzeniem mogą startować w wystawach większej rangi, a organizatorom wystawy życzymy, by przyszłoroczne, jubileuszowe XX Targi były kolejnym powodem do cieszenia się z coraz większego zainteresowania i rozmachu imprezy.