Kliknij i skorzystaj z promocji Cena: 50zł+VAT
BUHAJE Z POLSKIEJ HODOWLI SUKCES
Indeks gPF 156 | PL005516568549

Konferencja “Genetyka i genomika zwierząt”, Olsztyn 2018

W dniach 2-4 lipca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie gościł polskich i zagranicznych naukowców prowadzących badania w obszarze genetyki i genomiki zwierząt

W dniach 2-4 lipca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie gościł polskich i zagranicznych naukowców prowadzących badania w obszarze genetyki i genomiki zwierząt, którzy przybyli na międzynarodową konferencję pt. Animal Genetics and Genomics / Genetyka i genomika zwierząt, zorganizowaną pod kierunkiem Pana prof. Stanisława Kamińskiego, kierownika Katedry Genetyki Zwierząt na tamtejszym Wydziale Bioinżynierii Zwierząt.

Obok przedstawicieli polskich uniwersytetów i instytutów naukowych, wykłady prowadzili Goście z Chin, Niemiec, Rosji, Czech, Białorusi, Włoch, Indii oraz Francji.

Z przyjemnością chcemy przekazać, że jednym z prelegentów była reprezentująca naszego francuskiego partnera, Spółdzielnię Hodowców Genes Diffusion, Pani dr Amelie Vallee, która przedstawiła wykład pt. Zastosowanie indeksów genomowych dla zdrowotności racic we Francji. Genes Diffusion jest pierwszą firmą inseminacyjną, która opracowała system oceny genomowej w zakresie zdrowia racic, we współpracy z Uniwersytetem w Wageningen w Holandii. Opracowano dwie metody przewidywania w zakresie zdrowia racic: odporność na uszkodzenia (RL) i wytrzymałość racicy (RP). W efekcie prowadzonego wspólnie przez SHiUZ Bydgoszcz i Genes Diffusion Europejskiego Programu Hodowlanego (EBP) wartości tych wskaźników są szacowane w ramach oceny genomowej buhajów trafiających do oferty SHiUZ Bydgoszcz. Dzięki francusko-holendersko-polskiej współpracy w katalogach SHiUZ Bydgoszcz już od kilku wycen publikujemy wartość dla  obu wyżej wymienionych cech (RL i RP), określających wpływ rozpłodników na zdrowie racic ich córek. Zachęcamy hodowców do korzystania z tych informacji, gdyż ekonomiczne znaczenie tej oceny na kondycję hodowli jest nie do przecenienia.

SHiUZ Bydgoszcz to wieloletni partner Olsztyńskiej Uczelni w zakresie wykorzystania genomiki w selekcji bydła. Tym bardziej cieszy nas nowa inicjatywa międzynarodowej wymiany doświadczeń naukowych w tym obszarze. Serdecznie gratulujemy Komitetowi Organizacyjnemu z Panem profesorem Stanisławem Kamińskim na czele udanej Konferencji. Życzymy, by na stałe wpisała się ona w kalendarium wydarzeń naukowych UWM w Olsztynie. Przyczyni się to z pewnością do dalszego rozwoju badań nad genomem zwierząt hodowlanych i pozwoli wprowadzić do praktyki hodowlanej kolejne rewolucyjne rozwiązania.

Scroll to top
1