W dniu 15 października 2014 odbyło się pierwsze spotkanie pt. Akademia Genomowa, poświęcone wycenie genomowej, na którym gościliśmy zaprzyjaźnionych z nami inseminatorów. Byliśmy mile zaskoczeni odzewem na nasze zaproszenie. Mimo licznych obowiązków i ciężkiej, codziennej pracy w tym niełatwym zawodzie, do Olsztyna przyjechali prawie wszyscy zaproszeni goście, by w wypełnionej sali Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zapoznać się z najnowszym osiągnięciem bioiżynieryjnym w Polsce i na świecie – oceną bydła na podstawie zapisu DNA, czyli genomu.
Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. Właśnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie mieści się Laboratorium Genomiki Zwierząt, które jest własnością Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy, i gdzie od ponad 10 lat pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Kamińskiego jest rozwijany program genotypowania bydła w Polsce.
Do dyspozycji naszych gości był zarówno prezes zarządu Bydgoskiej Stacji, Pan Adam Gałgański oraz szef Laboratorium Genomiki Zwierząt i zarazem kierownik Katedry Genetyki Zwierząt, prof. Stanisław Kamiński. Uczestnicy otrzymali więc najświeższe informacje o działalności naszej Stacji oraz mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania wykładu nt. oceny genomowej, przeprowadzonego przez autorytet genomiki w Polsce, którym niewątpliwie jest Profesor. Drugim, ośmielamy się napisać, niepowtarzalnym punktem Akademii była możliwość zwiedzania samego Laboratorium Genomiki Zwierząt.
Stronę praktyczno-hodowlaną reprezentował na spotkaniu sztab naszych specjalistów. To ważne, by osiągnięcia nauki były mądrze i opłacalnie wdrażane do praktyki hodowlanej. Na pytanie, jak tego dokonać, starali się odpowiedzieć nasi specjaliści z działu hodowli: Bogdan Godlewski, Kazimierz Konsowicz i Grzegorz Wojtkielewicz. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nich przykłady, obserwacje i argumenty rozwiały wątpliwości uczestników. Staraliśmy się odpowiedzieć na każde pytanie.
Gościem specjalnym I Akademii Genomowej w Olsztynie był Boris Kasatkin, specjalista ds. hodowli na skalę europejską i światową. Przybliżył uczestnikom Akademii swoje doświadczenia z wdrażania wyceny genomowej w innych krajach.
Jest rzeczą bezdyskusyjną, że nowe wyniki badań, nowe technologie i wszelkie zmiany budzą zarówno zainteresowanie, jak też mogą wywoływać obawy, a nawet dystans czy budzić nieufność. Właśnie dlatego rozpoczynamy tym spotkaniem w Olsztynie cały cykl wykładów poświęconych wycenie genomowej. Oczekujemy na Państwa pytania. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Prosimy zgłaszać wszelkie pytania i wątpliwości do naszych pracowników terenowych. Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie.
Fotorelacja z I Akademii Genomowej w Olsztynie
Najświeższe informacje nt. wyceny genomowej znajdziecie Państwo pod adresem: shiuz.pl/akademiagenomowa
Kontakt do naszych służb doradczych: Serwis doradczy
Kontakt do działu handlowego: Dział handlowy