Kliknij, aby wejść do sklepu Cena: 20zł+VAT
BUHAJ MIESIĄCA LIPCA SKAUT
Indeks gPF 146 | PL005516568563

Dni Otwarte w Centrum Produkcyjnym Programu EBP w Olecku

1 grudnia rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań z Hodowcami w ramach “Dni Otwartych” w naszym Centrum Produkcyjnym w Olecku

Pierwszego grudnia rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań z Hodowcami w ramach „Dni Otwartych” naszej placówki w Olecku. Ulokowane tu laboratorium i Centrum Produkcyjne Programu EBP to kolejne po wychowalni w Sztumie obiekty, które funkcjonują w naszym systemie selekcji buhajów i produkcji nasienia. Tutaj też w tym procesie używany jest system CASA (Computer Assisted Semen Analysis) czyli Komputerowy System Wspomagania Analizy Nasienia. Pozwala on na bieżącą i obiektywną ocenę ejakulatu zarówno po pobraniu jak i po przechowywaniu (rozmrożeniu).

Postęp hodowlany oraz rosnące wymagania co do standardów produkcji nasienia sprawiły, że również przy nasieniu buhajów nasza firma dostrzegła konieczność wprowadzenia tej technologii i dokonania niezbędnych inwestycji. Miło nam zakomunikować, że prawdopodobnie jako pierwsza z polskich firm produkujących nasienie buhajów, włączyliśmy CASA w nasz system produkcji, kontrolę jakości i monitoring.

System pozwala oceniać parametry ruchliwości plemników m.in.: drogę przebytą przez plemnik ruchem prostoliniowym w jednostce czasu, całkowitą drogę odbytą przez plemnik w jednostce czasu oraz amplitudę bocznych wychyleń główki.

Ponadto oceniana jest morfologia plemników. Plemniki są mierzone i na tej podstawie określane są ich cechy morfologiczne (długość główki, jej szerokość, obwód oraz powierzchnia, długość witki i jej wyprostowanie, kropla protoplazmy i jej oddalenie od główki).

Analiza systemu CASA jest bezstronna i wyklucza czynnik ludzki związany z oceną wizualną przez laboranta. Program analizuje nawet ruch plemnika wykonywany podczas zapłodnienia, tzw. ruch kołyszący, którego ocena pod mikroskopem jest niemożliwa. Dzięki niemu wiemy jaka jest potencjalna płodność nasienia.

Wszystkie dane są przesyłane do naszego oprogramowania, a opracowane narzędzie pomaga technikom laboratorium podjąć decyzję o przechowywaniu nasienia lub jego odrzuceniu.

Efekt to oprócz zwiększenia wydajności produkcji – jakość, która trafia do naszych Hodowców, a ponieważ oprogramowanie wykorzystuje i przechowuje wszystkie dane zebrane z poprzednich próbek – zwiększona kontrola i monitoring produkcji.

Zainteresowanie hodowców i inseminatorów tą formą pogłębienia wiedzy szczerze nas zaskoczyło – ale jak to bywa – czasem rzeczy, które jednym wydają się oczywiste, dla drugich stanowią źródło wielu pytań. Cieszymy się, że możemy na te pytania odpowiadać. Grupy, które nas jednorazowo odwiedzają nie są liczne (ok.12 osób) – bo też ze względu na przepisy weterynaryjne i logistykę laboratorium, nie mogą być duże. Daje to natomiast możliwość dogłębnego zapoznania się z całym cyklem produkcyjnym i to począwszy od pierwszego „skoku” buhaja, aż po pojawienie się słomki i badanie jakości jego nasienia już po rozmrożeniu. Zainteresowanie odwiedzających bezcenne – w końcu, kto może się pochwalić tak świetnie wyposażoną bazą badawczo-produkcyjną nasienia? Proszę pamiętać, że to właśnie jest gwarancja jakości, która trafia do polskiej hodowli.

Grzegorz Wojtkielewicz, dyrektor Centrum Produkcyjnego Programu EBP w Olecku, gospodarz Dni Otwartych Uczestnicy Dni Otwartych w trakcie zwiedzania laboratorium w Centrum Produkcyjnym Programu EBP w Olecku Dni Otwarte nie mogą się odbyć bez udziału czworonożnych mieszkańców Centrum Produkcyjnego SHiUZ Bydgoszcz w Olecku
Weryfikacja ejakulatu i plemników w systemie CASA to warunek przekazania nasienia do produkcji Napełnianie słomek odpowiednio przetestowanym i zakonserwowanym nasieniem
Rozpoczęcie procesu mrożenia
Scroll to top
1