Kliknij, aby wejść do sklepu Cena: 20zł+VAT
BUHAJ MIESIĄCA LIPCA SKAUT
Indeks gPF 146 | PL005516568563

Centralne Targi Rolne. III Forum Sektora Wołowiny

W dniach 25-27 listopada 2016 w Nadarzynie k. Warszawy odbyły się Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Rolnictwa oraz Produktów Rolno-Spożywczych – Centralne Targi Rolne 2016 oraz III Forum Sektora Wołowiny

W dniach 25-27 listopada 2016 w Nadarzynie k. Warszawy odbyły się Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Rolnictwa oraz Produktów Rolno-Spożywczych – Centralne Targi Rolne 2016. Impreza w tym miejscu odbyła się po raz pierwszy i trzeba przyznać zorganizowana była z dużym rozmachem. Połączona ona była z uroczystościami Obchodów 150 lecia Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło więc folkloru z różnych stron naszego kraju, degustacji potraw regionalnych, występów zespołów ludowych oraz pokazów stołów bożonarodzeniowych. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudził jak zawsze występ rewelacyjnego zespołu „Mazowsze”. Hala targowa wypełniła się po brzegi, a brawom nie było końca.

Oprócz pokazów maszyn i urządzeń dla rolnictwa, firm nasiennych, chemicznych w ramach Targów odbyło się III Forum Sektora Wołowiny „Polska Wołowina – wołowina z przyszłością”, w której jako Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy mieliśmy możliwość uczestniczyć. Udział w dyskusjach panelowych wziął  Pan Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, oraz m.in. goście z Francji. Minister Rolnictwa przedstawił program dla rolnictwa i sektora na najbliższe lata, wyzwania tego sektora i założenia programowe dla rozwoju sektora wołowiny.

Mieliśmy możliwość wysłuchać prezentacji na temat tego, jak rynek rolny, w tym rynek wołowiny, funkcjonuje w Irlandii i Francji. Niestety prognozy dla tego rynku nie są zbyt optymistyczne. Przewiduje się, że w najbliższych latach będziemy obserwować raczej spadek konsumpcji mięsa czerwonego. Na wybory konsumenckie coraz silniej wpływają frakcje wegetariańskie i wegańskie, a także różne – dodajmy, że dyskusyjne – kwestie dietetyczne i zdrowotne.

Modne ostatnio jest hasło: “rolnictwo zrównoważone”. Coraz silniejszą presję na producentów bydła wywierają ekolodzy. Bydło czy to mięsne czy mleczne postrzegane jest jako „ogromny emitent” CO2 i metanu do atmosfery! Ponadto można się spotkać z opiniami, że krowa zużywa ogromne ilości wody słodkiej, której na naszej planecie jest coraz mniej. Te presje wywierane na producentów powodują, że muszą oni dostosowywać swoje gospodarstwa do coraz wyższych norm ekologicznych, środowiskowych (coraz popularniejsze są audyty środowiskowe w gospodarstwach irlandzkich), i jednocześnie konkurować jakościowo i cenowo z takimi krajami jak USA czy Kanada. Jeżeli mamy konkurować z tak potężnymi producentami i eksporterami, Unia musi mówić jednym głosem. Niestety – jak podkreślają fachowcy – wciąż każdy kraj UE na własną rękę próbuje szukać dla siebie potencjalnych rynków zbytu. Aby tak się stało, branże rolne czeka wiele zmian. Wciąż jest problem ze standaryzacją tego rynku. Inaczej ocenia się poszczególne cechy i parametry w każdym kraju, co nie sprzyja tworzeniu wspólnej polityki eksportowej.

To ważne, aby spotkania takie jak III Forum Sektora Wołowiny odbywały się w gronie specjalistów z różnych krajów. Jest to znakomite źródło wiedzy o tym, co dzieje się w branży, jakie są tendencje, kierunki, a przede wszystkim prognozy.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Lus, SHiUZ Bydgoszcz 

Panel dyskusyjny III Forum Sektora Wołowiny. Gościem był Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa
Scroll to top
1