Kliknij, aby wejść do sklepu Cena: 20zł+VAT
BUHAJ MIESIĄCA LIPCA SKAUT
Indeks gPF 146 | PL005516568563

Akademia Genomowa

W dniu 5 maja br. w Hotelu Omega w Olsztynie odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Akademii Genomowej SHiUZ”.

W dniu 5 maja br. w Hotelu Omega w Olsztynie odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Akademii Genomowej SHiUZ”. Tym razem mieliśmy przyjemność przedstawienia tajników genomiki przedstawicielom Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka z Wiceprezydentami Krzysztofem Banachem i Sylwestrem Mierzejewskim na czele. Swoją obecnością zaszczycili nas również członkowie Zarządu PFHBiPM – pan Ryszard Bober (Przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego) oraz pan Przemysław Jagła. W tym miejscu nie można zapomnieć o licznie przybyłych rolnikach z regionu Podlasia, Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Jak zawsze mogliśmy liczyć na wiedzę i doświadczenie profesora Stanisława Kamińskiego – kierownika Katedry Genetyki Zwierząt na wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz szefa Laboratorium Genomowego, który na początku spotkania wygłosił wykład. Sądząc po reakcjach naszych gości, prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Hodowcy wspominali, że ich wszystkie wątpliwości dotyczące wyceny genomowej zostały rozwiane.

Na potwierdzenie słów profesora udaliśmy się do laboratorium genomowego na UWM. Dzięki gościnności profesora Kamińskiego całą grupa mogła zobaczyć na własne oczy jak wygląda proces analizy DNA. Pojawiły się również pytania, na które gospodarz laboratorium cierpliwie odpowiadał.

Następnym punktem w programie był panel dyskusyjny w Hotelu Omega. Po stronie specjalistów znaleźli się: Krzysztof Banach, Ryszard Bober, Borys Kasatkin – specjalista ds. hodowli Genes Diffusion, profesor Stanisław Kamiński, Wiesław Drewnowski – prezes Zarządu SHiUZ oraz Adam Gałgański – Wiceprezes Zarządu SHiUZ. Hodowcy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących zarówno genomiki jak i spraw hodowlanych. Specjaliści z chęcią na nie odpowiadali. W czasie panelu dyskusyjnego padło wiele ciepłych słów na temat współpracy SHiUZ z hodowcami i Federacją. Prezes Zarządu SHiUZ zapewniał, że celem Stacji jest pogłębianie współpracy z hodowcami oraz kompleksowe doradztwo w sprawach hodowlanych.

Po części oficjalnej zgromadzenie gości udali się na uroczystą kolację. W kuluarowych rozmowach nasi partnerzy kontynuowali rozmowy na temat wyceny genomowej. Uśmiechy i zadowolenie na twarzach zaproszonych gości tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że ciężka praca w ramach Akademii Genomowej ma sens i na pewno przyczyni się do poprawy wyników hodowlanych naszych hodowców. Jeszcze raz dziękujemy za przybycie i poświęcony nam czas.

 

Scroll to top
1