Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Wycena genomowa - rewolucja w hodowli !

 

Opracowanie metod selekcji buhajów w oparciu o analizę genów, a następnie wprowadzenie oceny genomowej bydła było rewolucyjnym momentem w hodowli w ostatnich latach.

 

Zapraszamy na film, w którym prof. Stanisław Kamiński przedstawia historię badań nad genomem bydła w Polsce i przybliża najważniejsze elementy oceny genomowej. Badania te były prowadzone przy współudziale SHiUZ Bydgoszcz.

 

 

 

 

Spójrz w przyszłość i rozpocznij wielką rewolucję w hodowli – z nami bliżej sukcesu

 

Sierpień 2014 był przełomowym miesiącem w rozwoju polskiej hodowli bydła mlecznego. Po raz pierwszy opublikowano wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów uzyskane w oparciu o badania ich DNA, czyli zapis genetyczny.
Ocena genomowa buhajów to prawdziwa rewolucja w hodowli! Taka oferta nigdy wcześniej nie trafiła do hodowców w Polsce!

 

Ocena genomowa – przyszłość hodowli w Polsce i na świecie

 Korzyści z wyceny genomowej:
- znacznie więcej buhajów z wyższym indeksem produkcyjno-funkcjonalnym – wyższa produkcja mleka i zdrowotność,
- nowe linie genetyczne – ograniczenie pokrewieństwa,
- olbrzymie przyspieszenie postępu genetycznego – wyższa produkcja mleka i zdrowotność,
- dostęp do młodych buhajów – skrócenie czasu oczekiwania na wycenę na potomstwie (z 7 do 2 lat),
- powtarzalność cech potwierdzona badaniem DNA, a nie zależną od środowiska wyceną na potomstwie.

 

 Zaufaj ekspertom genomiki

 

SHiUZ Sp. z o.o. w Bydgoszczy jako pierwsza spółka inseminacyjna rozpoczęła prace nad wdrażaniem selekcji genomowej w Polsce, które w całości finansowała. W 2004 roku stworzyliśmy pierwszy w Polsce bank DNA buhajów oraz w pełni wyposażyliśmy laboratorium genotypowania bydła (uznane międzynarodowym certyfikatem).

Wszystkie nasze buhaje posiadają ocenę wartości hodowlanej na podstawie genomu, zatem do tradycyjnego testowania na potomstwie trafiają najlepsze osobniki tak, by hodowca czerpał z tego jak największe korzyści – wykorzystywał materiał sprawdzony!

Selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego pozwala na identyfikację genetycznie najlepszych zwierząt w bardzo młodym wieku, z większą dokładnością niż ocena oparta na średniej wartości genetycznej rodziców. Genomowa ocena może obejmować dużą liczbę młodych zwierząt, co pozwala na zastosowanie ostrzejszej selekcji. Zwiększenie dokładności szacowania wartości hodowlanych i zastosowanie ostrzejszej selekcji, połączone ze skróconym odstępem między pokoleniami, pozwala na prawie dwukrotne zwiększenie postępu hodowlanego.

 

KRAJOWY PROGRAM HODOWLANY – SYSTEM OCENY W SELEKCJI GENOMOWEJ

 

 

 

System oceny zwierząt przy wykorzystaniu selekcji genomowej skraca czas oczekiwania na publikację wartości hodowlanej buhajów. Dzięki osiągnięciom genomiki nie trzeba już prowadzić długiego, 7-letniego procesu oceny buhaja w oparciu o wydajności jego córek. Od teraz wystarczą tylko 2 lata. To olbrzymia przewaga nad tradycyjną metodą, przewaga która powoduje rozpowszechnianie się badań genomowych w hodowlach bydła na całym świecie i sprawia, że od badań genomu nie ma odwrotu. Wycena genomowa to przyszłość hodowli bydła, która staje się osiągalna już dziś. Nieodzowna dla wszystkich, którzy chcą dotrzymać kroku najlepszym.

 

 

ZMIANY W WYCENIE GENOMOWEJ GRUDZIEŃ 2016

 

Polską wycenę genomową w grudniu 2016 pierwszy raz oparto o połączone bazy referencyjne: bazę polską i bazę europejską, w ramach konsorcjum EuroGenomics. Dzięki oparciu oceny o nową bazę, liczącą w sumie ok. 30000 buhajów, uzyskano większą wiarygodność i stabilność wyceny oraz zwiększenie się powtarzalności dla oceny cech.

W związku z wyliczaniem wyników oceny w oparciu o nową, europejską bazę buhajów, Instytut Zootechniki w Balicach dostosował metodykę obliczeniową. Ta aktualizacja spowodowała "nominalne" zmniejszenie indeksów. Nie oznacza to jednak zmniejszenia wartości hodowlanej.

 

 

ROZWÓJ OCENY GENOMOWEJ W POLSCE 2014 - 2016/17

 

na skróty

żywienie i higiena